• exasperation@lemmy.dbzer0.com
    link
    fedilink
    arrow-up
    4
    ·
    1 day ago

    I imagine the right answer differs from country to country, as prices can be pretty different from place to place.

    But in the U.S., when I was poor I’d often use regular boxes of dried pasta and add canned chili to them, and maybe shred a little bit of cheddar on top, add hot sauce to taste.

    0.5 lb (230g) of pasta: 800 calories, 28g protein. Approximately $0.50 ($1/box).

    15 oz (425g) of canned chili with beans: 460 calories, 29g protein. Approximately $3.

    4 oz (113g) block of cheddar cheese: 440 calories, 24g protein. Approximately $1.50 ($3 per 8 oz pack).

    That’s a 1700 calorie meal with 81g of protein, for about $5, that takes about 12-15 minutes. It requires only a single pot and a cheese shredder if you prefer shredding it yourself (you can also buy pre shredded for maximum ease/convenience).

    Obviously you can portion down in size, or keep some leftovers, if you’re not the type of person to need a 1700 calorie meal in a single sitting.